Tennis är vår gemensamma nämnare – men bland våra 800 medlemmar finns många andra intressen och kompetenser. Det tänker vi ta vara på.
Nu startar vi ”Samtal på klubben” där du får möjlighet att reflektera över och lära dig nya saker. Någon av våra medlemmar lyfter och berättar om ett ämne och vi skapar en naturlig mötesplats som är lagom pretentiös.
Fyra träffar är nu bokade första torsdagen i månaden maj-augusti. Vi träffas i klubbhuset på Rosenholm, evenemanget är gratis och vi serverar enkla rätter, dryck och kaffe till bra pris. Välkommen – ingen föranmälan.
Torsdagen den 8 maj kl 17.30-19.00
· Mats Andersson ”Ett gnostiskt mysterium”
Tennisspelaren, författaren och översättaren ger ut novellsamlingar och översätter skönlitteratur. Nu är Mats aktuell med novellsamlingen ”Ett gnostiskt mysterium”.
Övriga träffar; 5 juni, 3 juli och 7 augusti. Vi återkommer med ämne och föreläsare